Potíže s polykáním (dysfagie)

Máte často pocit, že vám něco brání v polykání? Pak nejspíš trpíte dysfagií. Dysfagie má mnoho příčin a postihuje osoby v každém věku, obvykle se ale nejčastěji vyskytuje u malých dětí a seniorů. Projevuje se faktickou neprůchodností hrdla nebo problémy s polykáním a může vést k dalším zdravotním potížím, proto by měla být náležitě diagnostikována a léčena.

Co způsobuje dysfagii?

Mnohé rytmické a opakující se činnosti považujeme za samozřejmé, dokud nám nezačnou působit potíže. Například vlastní dýchání, žvýkání a polykání si většinou nijak zvlášť neuvědomujeme do té doby, než zaznamenáme nějaký problém. Dysfagie je přesně jedním z těchto problémů. Může ji způsobit onemocnění či poškození nervového systému, svalové křeče v jícnu či další potíže, jež fyzicky blokují jícen či způsobují jeho zúžení.1  Dysfagii zhoršuje i snížená tvorba slin či sucho v ústech.

Potíže s polykáním pociťuje 14 % lidí starších 50 let

Dysfagie je běžné onemocnění, které postihuje přibližně 14 % populace nad 50 let.2 Dle odhadů onemocní dysfagií 8 z 10 pacientů trpících Parkinsonovou chorobou a 1 až 2 třetiny pacientů po mozkové mrtvici.3

Neřešení problému situaci jenom zhorší

Při jídle a pití vyvolává dysfagie nepříjemné pocity, může ale způsobit i vážné zdravotní problémy. Vzhledem k tomu, že osoby s tímto onemocněním často pomoc nehledají nebo se jim nedostane správné diagnózy a léčby, může vést omezení jídla a pití k podvýživě a dehydrataci, ztrátě hmotnosti nebo respiračním infekcím. Výjimkou nejsou ani sociální problémy, kdy se člověk vyhýbá společnému stravování s ostatními.

Nutriční terapie usnadní polykání a pomůže s uzdravením

Vzhledem ke skutečnosti, že lidé trpící dysfagií mohou mít potíže s přijímáním dostatečného množství výživy, je pro vypořádání se s tímto onemocněním důležitým krokem úprava stravování a příjmu tekutin. Pro onemocnění jako dysfagie v Nestlé Health Science aktivně vyvíjíme inovační nutriční terapie a zlepšujeme tak pacientům kvalitu jejich života.


Zdroje:
1 Uvedené symptomy nejsou kompletní, aktuální symptomy se u pacientů mohou lišit. http://www.webmd.com/digestive-disorders/tc/difficulty-swallowing-dysphagia-overview
2 Kawashima K, Motohashi Y, Fjushima I. Prevalence of dysphagia among community-dwelling elderly individuals as estimated using a questionnaire for dysphagia screening. Dysphagia. 2004; 19(4):266-71.
3 Kawashima K, Motohashi Y, Fjushima I. Prevalence of dysphagia among community-dwelling elderly individuals as estimated using a questionnaire for dysphagia screening. Dysphagia. 2004; 19(4):266-71.

 

Číst více
Zavřít

Dle odhadů onemocní dysfagií 8 z 10 pacientů trpících Parkinsonovou chorobou a 1 až 2 třetiny pacientů po mozkové mrtvici.3


Zdroj: 3 Kawashima K, Motohashi Y, Fjushima I. Prevalence of dysphagia among community-dwelling elderly individuals as estimated using a questionnaire for dysphagia screening. Dysphagia. 2004

Stravujte se správně

STRAVUJTE SE SPRÁVNĚ

Předcházejte potížím s polykáním vhodně upravenou stravou. Jezte měkčí pokrmy o menších soustech a vyvarujte se suchých potravin.

Zdroj: http://www.cancer.net/navigating-cancer-care/side-effects/difficulty-swallowing-or-dysphagia. Přístup prosinec 2014.
U jídla seďte zpříma a využijte sílu gravitace

U JÍDLA SEĎTE ZPŘÍMA A VYUŽIJTE SÍLU GRAVITACE

Při posunu stravy do žaludku jsou důležité nejen svaly jícnu, pomůže vám i gravitační síla. Ke zlepšení polykacích schopností u dysfagie vždy přispívá, pokud u jídla sedíte vzpřímeně a po obědě si nejdete lehnout.

Zdroj: http://www.webmd.com/digestive-disorders/tc/difficulty-swallowing-dysphagia-overview. Přístup prosinec 2014.
Vyhledejte logopeda

VYHLEDEJTE LOGOPEDA

Logopedi jsou školeni na pomoc lidem se všemi druhy potíží s dutinou ústní. Konzultace s logopedem vám poskytne užitečné informace nejen o vhodném typu potravy, také se kupříkladu dozvíte, která cvičení vám při dysfagii pomohou.

Zdroj: http://www.speechpathologyaustralia.org.au/information-for-the-public/what-is-a-speech-pathologist. Přístup prosinec 2014.

VÝŽIVOVÁ ŘEŠENÍ OD NESTLÉ HEALTH SCIENCE

Podíl